Trh batérií do elektromobilov: CATL má 39 %, Gotion je štvrtý
Čínski výrobcovia batérií ďalej posilňujú. Podľa nových údajov SNE Research drží CATL takmer 40 % svetového trhu a Gotion, ktorý stavia závod v Šuranoch, sa posunul na štvrté miesto pred Panasonic a SK On.
Obsah článku4 častí
Čínska spoločnosť CATL dodala za prvých deväť mesiacov roka 2026 batérie s celkovou kapacitou 389,2 GWh a ovláda 39,1 % svetového trhu batérií do elektromobilov. Vyplýva to z údajov juhokórejskej analytickej firmy SNE Research, ktoré 2. novembra zverejnil portál CnEVPost. Štvrté miesto obsadil Gotion High-Tech, ktorý stavia továreň na batérie v slovenských Šuranoch.
Trh rastie o pätinu
V elektromobiloch, plug-in hybridoch a klasických hybridoch na celom svete pribudli od januára do septembra batérie s kapacitou 994,5 GWh, o 19,7 % viac ako vlani. Samotný september bol so 145,1 GWh rekordným mesiacom, rast sa však spomalil na 15,8 %.
Sedem čínskych firiem z prvej desiatky drží spolu 73,0 % trhu, o 3,5 percentuálneho bodu viac ako pred rokom. Trom juhokórejským výrobcom zostalo 12,6 %, o 4,1 bodu menej.
| Poradie | Výrobca | Krajina | GWh (1.–9. 2026) | Podiel | Medziročná zmena |
|---|---|---|---|---|---|
| 1. | CATL | Čína | 389,2 | 39,1 % | +24,9 % |
| 2. | BYD | Čína | 150,9 | 15,2 % | +7,4 % |
| 3. | LG Energy Solution | Južná Kórea | 81,9 | 8,2 % | +0,7 % |
| 4. | Gotion | Čína | 50,3 | 5,1 % | +48,1 % |
| 5. | CALB | Čína | 50,1 | 5,0 % | +27,1 % |
| 6. | Eve Energy | Čína | 36,0 | 3,6 % | +60,4 % |
| 7. | Panasonic | Japonsko | 35,6 | 3,6 % | −0,8 % |
| 8. | SK On | Južná Kórea | 28,3 | 2,8 % | −18,1 % |
| 9. | Svolt | Čína | 25,7 | 2,6 % | +37,9 % |
| 10. | Rept Battero | Čína | 24,2 | 2,4 % | +118,7 % |
CATL rastie rýchlejšie ako trh, BYD stráca podiel
CATL si medziročne prilepšil o 24,9 % a jeho podiel stúpol z 37,5 % na 39,1 %. Druhý BYD síce rástol o 7,4 %, no jeho podiel klesol zo 16,9 % na 15,2 %. Batérie BYD sa montujú takmer výlučne do áut vlastnej značky, takže ich objem kopíruje predaj automobilky. V Číne mu inštalácie klesli o 7,1 %, v zahraničí naopak stúpli o 66,8 %. Podrobnosti o októbrovom predaji BYD sme priniesli v samostatnej správe.
Pre CATL to nie je len dobrá správa. Podľa portálu CarNewsChina bol október prvým mesiacom, keď automobilka Li Auto úplne prestala používať jeho batérie. Čínske automobilky v poslednom čase rozkladajú dodávky medzi viacerých výrobcov a niektoré do nich priamo investujú, ako napríklad Xiaomi do firmy Sunwoda.
Gotion predbehol Panasonic aj SK On
Najvýraznejší posun v hornej polovici rebríčka zaznamenal Gotion High-Tech z mesta Che-fej. Jeho dodávky vzrástli o 48,1 % na 50,3 GWh a podiel stúpol zo 4,1 % na 5,1 %. Tesne predbehol firmu CALB a japonský Panasonic či kórejskú SK On nechal výrazne za sebou.
Kórejskí výrobcovia doplácajú najmä na slabší trh v Severnej Amerike, kde inštalácie batérií klesli o 24,3 %. LG Energy Solution tam zaznamenal pokles o 44,9 %, v Európe naopak rast o 13,2 % na 38,6 GWh. Európa ako celok patrila s nárastom o 33,1 % k rýchlo rastúcim regiónom.
Pokračuje aj presun k lacnejším lítium-železo-fosfátovým (LFP) batériám, v ktorých dominujú čínske firmy. Ich podiel stúpol z 52,5 % na 57,7 %. Priemerná kapacita batérie na jedno vozidlo sa zvýšila o 11,2 % na 39,7 kWh.
Súvisiace články
- Gotion a InoBat: továreň na batérie v Šuranoch
- CATL: najväčší výrobca batérií pre elektromobily na svete
- Čínske investície na Slovensku: prehľad projektov a firiem
- Xiaomi vstupuje do výrobcu batérií Sunwoda EVB
Zdroje: SNE Research cez CnEVPost (2. 11. 2026), CarNewsChina (2. 11. 2026), Gasgoo (31. 10. 2025).
Titulná fotografia: závod CATL v nemeckom Arnstadte, autor Giorno2, Wikimedia Commons, licencia CC BY-SA 4.0.

